28 May Pászti Miklós (1928-1989)
1955-58-ig öntevékeny ének és zenekari együtteseket vezetett. Volt karnagy a Ganz vagongyárban, Sztálinvárosban, a Kender-Juta gyárban. Vezette az OKISZ Központi Énekkarát és Szimfonikus Zenekarát. A BM-mel sem szakadt meg a kapcsolata. A tisztiház énekbrigádjának volt a vezetője.
1958-ban az akkor alakult BM. Duna Művészegyüttes zenekarának lett a vezetője, de közel két évi működés után művészeti kérdésekben való egyet nem értés miatt az együttestől megvált.
Félév munkanélküliség után az Állami Budapest Táncegyüttesnél találta meg a helyét, melynek zenei vezetője lett. De karnagya volt a Műegyetemi Kórusnak is, ami 1952-ben alakult.
1963-ban került vissza a Magyar Állami Népi Együtteshez, ahol az énekkar alapító karigazgatója lett. Az Együttessel 30 országban vendégszerepelt, számos hanglemezen, filmen és tv-felvételen dirigált. Öt Hungaroton nagylemeze jelent meg.
1985-ben az Együttesből minisztériumi döntés alapján az Énekkart leválasztották.
Ekkor alapította az Állami Énekkart (ma Nemzeti Énekkar), mely 1986-ban jött létre.
A kórus magját a Magyar Állami Népi Együttes énekkara alkotta mely keze alatt nagy oratóriumok előadására alkalmas, nyolcvan tagú kórussá fejlődött.
Az Állami Énekkar első jelentősebb hangversenyén Pászti Miklós vezényletével Liszt-műveket adott elő, oratórikus debütálása Doráti Antal irányításával Beethoven Missa Solemnise volt 1986. március 26-án.
1988 március 5-én nagy betegen “ment nyugdíjba”. 1989. február 12-én Budapesten hunyt el.
Annak ellenére, hogy a zeneszerzés-tanszakot nem sikerült befejeznie, bejelentett műveinek a száma meghaladja a 200-at. Többségük vokális zene. Népdalfeldolgozások, dalok, kantáták, kórusművek, valamint tánc-kísérőzenék. Az utolsó 10 évben kamarazenét is írt.